Czy kibicowanie może być niezdrowe?

Redakcja NTL
NTL
23.06.2021
Przewidywany czas: 4 min

Emocje sięgające zenitu, stres, jedzenie nie do końca zdrowych rzeczy… W dzisiejszym artykule opowiem o tym, co dzieje się z człowiekiem, gdy ogląda mecz w telewizji oraz czy to w ogóle jest zdrowe?

Wesprzyj zrzutkę Nauka. To Lubię

No właśnie, czy oglądanie meczów jest zdrowe? Przyznaję, że pytanie jest totalnie nie na miejscu. Który kibic interesuje się własnym zdrowiem, gdy w grę wchodzą tak istotne rzeczy, jak mecze reprezentacji narodowej? Kibic może i by zjadł mizerię albo kiełki melona, ale oglądając mecze w telewizji i siedząc na kanapie, wygodnie jest jeść chipsy i popijać piwem niż sokiem pomidorowym.

Czy kibicowanie może być niebezpieczne?

Niebezpieczeństwa siedzenia na kanapie kilka godzin dziennie żadną miarą nie można porównać z niebezpieczeństwem wspinania się w Himalajach albo ścigania na torze formuły 1. Ale ziarnko do ziarnka… Zbyt długie siedzenie szczególnie osób z nadwagą znacząco zwiększa ryzyko chorób układu krążenia. Jeżeli dodamy do tego picie dużych ilości alkoholu, jedzenie tłustych, słonych albo przeciwnie, bardzo bogatych w cukier potraw, na dłuższą metę oglądanie meczów jest po prostu niebezpieczne.

Przeczytaj także: Kopać mocno czy słabo? Fizyka w piłce nożnej cz. I

Kibic może nie uczestniczy w rozgrywkach fizycznie, ale emocje podkręca do czerwoności. Emocje powodują wzrost ciśnienia, a to u wielu osób, które mają siedzący tryb życia może prowadzić do złego samopoczucia, a w skrajnych wypadkach do problemów z układem krążenia. Z danych, jakie zebrano w Wielkiej Brytanii wynika, że prawdopodobieństwo zawału serca w czasie dużych imprez sportowych, wzrasta o kilkadziesiąt procent.

W czasie ważnych rozgrywek wierni kibice są bardzo rozkojarzeni. To zrozumiałe. Przez tych kilka tygodni żyją w zasadzie w pewnym sensie w innym świecie. To rozkojarzenie przekłada się na podejmowanie ryzykownych decyzji w życiu pozasportowym. Pół biedy, gdy do pracy idzie się w dwóch różnych butach albo z powodu zamyślenia wsiądzie się do złego autobusu. Problem zaczyna się wtedy, gdy przejeżdża się na czerwonym świetle albo zapomni się ustąpić pierwszeństwa przejścia na pasach.

Ze sportem nie ma żartów…

Z danych policyjnych wynika, że kibic prowadzący samochód i równocześnie słuchając relacji z meczów w radio jest zagrożeniem na drodze. Kiedyś czytałem wywiad z autorem tekstów kabaretowych, który tłumaczył, dlaczego tak rzadko żartuje się z piłki nożnej. Piłka nożna to nie polityka – mówił – to naprawdę śmiertelnie poważna sprawa. No właśnie, sport angażuje emocje tak mocno, że kibicowanie może doprowadzić do nadszarpniętych relacji, konfliktów, a nawet przemocy fizycznej. Co ciekawe, choć w sumie dość logiczne, największe ryzyko tych konfliktów pojawia się w trakcie meczów międzynarodowych, ale w trakcie meczów klubowych.

Kibicowanie

Przeczytaj także: Jak skręcać piłką? Fizyka w piłce nożnej cz. II

Te wszystkie negatywne skutki kibicowania przed telewizorem rosną wraz z ilością spożytego alkoholu. Ten sam w sobie nie jest zdrowy. Podobnie jak jedzenie, które zwykle spożywa się w trakcie kibicowania. Co więcej, kibicowanie tak bardzo angażuje naszą uwagę, że tracimy kontrolę nad tym, ile jemy. Kibicując możemy więc przybrać na wadze, a to paradoks, bo ci, których oglądamy i do których podświadomie chcielibyśmy dorównać, uprawiając sport rzeźbią i tak pięknie ukształtowane ciała.

Istnieje nawet hipoteza psychologiczna, która mówi, że jednym z powodów picia alkoholu w trakcie kibicowania, jest próba stłumienia pokaleczonego męskiego ego. Pokaleczonego z powodu kompleksów.

Jak przetrwać kibicowanie?

Co zrobić, by w zdrowiu i w szczęściu przetrwać oglądanie meczów?

  • Jeżeli kibicować, to tylko w grupie. Wtedy ryzyko wystąpienia negatywnych emocji jest w sumie znacznie mniejsze.
  • Przed oglądanym w telewizji meczem zjedz coś lekkiego tak, by w trakcie rozgrywki głód nie pchał Cię do jedzenia niezdrowych, bo wysoko przetworzonych produktów, takich jak np. chipsy.
  • W czasie przerw możesz się trochę poruszać. Chodzi o to, żeby spowodować, by krew w żyłach szczególnie w nogach zaczęła krążyć szybciej, a to zmniejsza ryzyko zatoru.

Kibicowanie dobre dla zdrowia

Emocje, nawet spore, są dla organizmu czasami czymś pozytywnym. Szybsze bicie serca od czasu do czasu także. Sport jest też jednym z najważniejszych sposobów na budowanie relacji społecznych. Sport międzynarodowy jak mało co w dzisiejszych czasach integruje ludzi wokół symboli narodowych. Sport jest bodaj najlepszym, a już na pewno u mężczyzn, sposobem by nawiązać relacje, by poczuć wspólnotę. To ogromna jego wartość, która wybiega daleko poza kwestie zdrowia fizycznego. Sport daje powód do świętowania. Świętowanie, żartowanie i śmiech, relacje z drugą osobą mają bardzo pozytywny wpływ na nasze zdrowie.

Podeślijcie ten materiał tym osobom, o których zdrowie i życie w czasie mundialu się zamartwiacie.

Zobacz również

Podcasty NTL