Czy Krzysztof Kolumb był Polakiem?

Redakcja NTL
NTL
24.05.2021
Przewidywany czas: 2 min

Międzynarodowy zespół medyczny z udziałem lekarzy z Hiszpanii i USA rozpocznie w czerwcu badania genetyczne, które mają ustalić pochodzenie żeglarza Krzysztofa Kolumba, odkrywcy Ameryki.

Krzysztof Kolumb, kapitan zakończonej w 1492 r. wyprawy przez Ocean Atlantycki, która jako pierwsza dotarła z Europy do brzegów Ameryki, to postać, której przypisuje się rozmaite pochodzenie. Powszechnie uznaje się, że pochodził z Italii, jednak część historyków neguje tę teorię wskazując jako miejsce pochodzenie Kolumba Majorkę, Korsykę bądź też hiszpańską Galicję. Portugalczycy z kolei twierdzą, że wywodził się z Madery, o czym miałaby świadczyć jego doskonała wiedza o oceanie oraz fakt zamieszkiwania przez Kolumba na sąsiadującej z nią wyspie Porto Santo. Istnieje również teoria, że Krzysztof Kolumb był synem króla Polski Władysława III Warneńczyka, który miałby przeżyć bitwę pod Warną w 1444 roku i osiąść na portugalskiej Maderze. 

Wesprzyj zrzutkę Nauka. To Lubię

Jak jest naprawdę? Już za kilka miesięcy być może się tego dowiemy, bowiem po 16 latach zostaną wznowione badania genetyczne nad pochodzeniem Krzysztofa Kolumba, o czym poinformował w środę podczas konferencji prasowej w Grenadzie wykładowca miejscowego uniwersytetu Jose Antonio Lorente, profesor medycyny sądowej. W skład zespołu, który zbada korzenie słynnego żeglarza, wejdą naukowcy z kilku dziedzin, pochodzący z pięciu europejskich oraz amerykańskich laboratoriów zajmujących się genetyką.

Badania mają potrwać 8 tygodni, a po tym czasie naukowcy liczą, że będą mogli zakończyć studium. Profesor Lorente wyraził nadzieję, że już 12 października, w święto narodowe Hiszpanii, zwane też Dniem Kolumba, uda się ujawnić, skąd pochodził żeglarz.

Andaluzyjski naukowiec przypomniał, że pomimo wydobycia z grobu Kolumba trzech niewielkich kości i badań nad nimi, w 2005 r. studium zostało przerwane, gdyż ówczesne narzędzia badawcze nie były wystarczające. Tym razem w ustaleniu pochodzenia Kolumba mają pomóc dodatkowe badania genetyczne kości synów żeglarza: Hernando i Diego.

Profesor Lorente  studzi jednak emocje, ponieważ sam stwierdził, że nie ma gwarancji, że posiadany przez zespół badawczy materiał genetyczny pobrany z kości będzie wystarczający, aby dojść do określonych wniosków. 

źródło:

www.naukawpolsce.pap.pl

Wesprzyj zrzutkę Nauka. To Lubię

Zobacz również

Podcasty NTL