Utalentowani konstruktorzy w studenckim konkursie KOKOS – znamy laureatów

Redakcja NTL
NTL
04.05.2021
Przewidywany czas: 4 min

Przydomowa turbina wiatrowa, wyścigowy bolid czy łódź podwodna to niektóre z nagrodzonych niezwykłych prac laureatów studenckiego konkursu KOKOS. Jego celem jest wyłonienie i nagrodzenie najbardziej utalentowanych młodych konstruktorów, skonfrontowanie ich prac z wymagającym światem biznesu oraz pomoc w komercjalizacji projektów oraz pozyskaniu inwestorów. Zobaczcie, czym zaskoczyli jurorów tegoroczni laureaci.

25 kwietnia odbyła się Gala Finałowa Konkursu Konstrukcji Studenckich, podczas której wyłonieni zostali najzdolniejsi konstruktorzy wśród studentów uczelni technicznych w całej Polsce. Zwycięzcy zostali wyłonieni w 6 kategoriach: Vehicle, Ecology, Smart Robots, Life Upgrade, Joker oraz w kategorii specjalnej Railway, której patronem zostało PKP S.A., Główny Partner wydarzenia.

Podczas tegorocznej edycji organizatorzy otrzymali rekordową liczbę zgłoszeń, a wśród finalistów znalazło się aż 39 konstrukcji!

Zobaczcie, kto zwyciężył w poszczególnych kategoriach:

  1. Kategoria Vehicle:

Bolid wyścigowy – eWarta stworzony przez zespół PUT Motorsport z Politechniki Poznańskiej

Bolid e-Warta

Bolid eWarta, czyli pierwsza w historii Zespołu konstrukcja o napędzie elektrycznym, łączy nie tylko najbardziej zaawansowane technologie ze świata Formuły 1, ale także jest wspaniałym nawiązaniem do nowego początku. Mianowicie, została zbudowana na bazie pierwszego bolidu PUT Motorsport, który na wszystkich rundach, w których wystartował, został okrzyknięty najlepszym debiutem w historii Formuły Student. Z tak niezawodną konstrukcją, nawet pandemia nie mogła pokrzyżować planów wybitnych konstruktorów z Wielkopolski.

  1. Kategoria Ecology:

GUST wykonany przez Studenckie Koło Naukowe Energetyków z Politechniki Łódzkiej

GUST - przydomowa elektrownia wiatrowa

GUST to prototyp przydomowej turbiny wiatrowej. Ma on za zadanie pokryć przynajmniej częściowo codzienne zapotrzebowanie gospodarstwa domowego na energię elektryczną, jak również przyczynić się do redukcji kosztów i zwiększenia oszczędności. Użycie małej, przydomowej turbiny wiatrowej zaprojektowanej i skonstruowanej przez zespół GUST zredukuje wciąż rosnące koszty związane z zakupem energii elektrycznej od dostawców. Ponadto przyczyni się do ograniczenia zużycia prądu z centralnej sieci, co pośrednio wpłynie na ograniczenie spalania nieekologicznych paliw kopalnych w elektrowniach. Dzięki zastosowaniu przydomowych turbin wiatrowych, indywidualni konsumenci będą bardziej niezależni od centralnej sieci poprzez produkcję energii z wiatru na własny użytek.

  1. Kategoria Smart Robots

Kalman – Autonomiczny Łazik Planetarny zespołu AGH Space Systems z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie

Kalman łazik

Łazik planetarny Kalman to projekt rozwijany od 2017 roku. Jego celem od samego początku jest stworzenie w pełni funkcjonalnego, mobilnego robota zdolnego do symulowania misji kolonizacyjnej na Marsie lub Księżycu i testowania nowych rozwiązań technicznych. Oznacza to konieczność stworzenia mobilnej, autonomicznej platformy, zdolnej do wykonywania szerokiej gamy zadań w trudnym terenie, przy jak najmniejszej ingerencji ze strony operatorów. Konstrukcja taka ma charakteryzować się maksymalną autonomią działań, szczególnie w zakresie poruszania się i znajdowania określonych struktur oraz przedmiotów. Dodatkowo, Kalman posiada możliwość przeprowadzania określonych rodzajów badań za pomocą modułu laboratoryjnego – w szczególności wykrywania śladów życia w pozyskanych próbkach gleby.

  1. Kategoria Life Upgrade:

AlterARM, konstrukcja zespołu Jawornicka Dynamics z Politechniki Poznańskiej

Alter Arm

AlterARM to projekt, który wiąże się z implementacją protezy całej górnej kończyny człowieka, wykonany ze skalowalnych modułów wykonanych prawie w całości techniką druku 3D, by można było dostosować ją w prosty sposób do niepełnosprawności docelowego użytkownika. Konstrukcja cechuje się stosunkowo niskim kosztem oraz szybkością wykonania, a dodatkowo posiada również szereg funkcjonalności znajdujących duże zastosowanie w robotyce dzięki wszystkim niezbędnym mechanizmom zintegrowanym wewnątrz ramienia.

  1. Kategoria Joker:

Łódź podwodna OKOŃ V2 wykonana przez OKOŃ Team z Politechniki Warszawskiej

Łódź podwodna Okoń

Projekt został zrealizowany z myślą o międzynarodowych zawodach, do badań naukowych związanych z autonomią i procesami zachodzącymi pod powierzchnią wody, a także do prowadzenia wielopłaszczyznowej współpracy z zewnętrznymi firmami – plany komercjalizacji, wykonywanie testów wodoodpornych urządzeń, próby szczelności i wytrzymałości w środowisku wyjątkowo niekorzystnym dla urządzeń elektronicznych.

  1. Kategoria Railway:

ROSTANICE, projekt którego autorami są Martyna Majer, Milena Szymczak, Magdalena Golina, Mateusz Otto i Agnieszka Strap z Politechniki Wrocławskiej

Dworzec kolejowy dla pociągów magnetycznych Rostanice

Projekt Rostanice przedstawia koncepcję dworca kolejowego dla pociągów magnetycznych. Projektowany dworzec zlokalizowany jest w Złotym Stoku w starej kopalni złota. Miejscowość ta leży przy granicy polsko-czeskiej. Projektowany dworzec wykorzystuje nieużywane już tunele starej kopalni, co minimalizuje ingerencję w strukturę góry. W Złotym Stoku funkcjonował kiedyś transport kolejowy połączony z kopalnią złota. Budynek dworca, który obsługiwał pasażerów stoi do dzisiaj, niestety infrastruktura nie przetrwała z powodu powodzi w 1997 r. Projektowany dworzec prezentuje zupełnie nowe podejście do tego typu obiektów. Zastosowany układ peronów jest niekonwencjonalny, gdyż znajdują się one jeden nad drugim, a główna komunikacja odbywa się pionowo. Takie rozplanowanie pozwala na bardziej intuicyjne poruszanie się użytkowników po obiekcie, wykorzystując tym samym potencjał góry. Co istotne, projektowany dworzec uwzględnia jego stopniową rozbudowę. W pierwszym etapie powstaje jeden peron, który znajduje się najniżej. W miarę rozwoju kolejnictwa i zaniku transportu drogowego będzie rozbudowywany o kolejne perony, które będą piętrzyć się ku górze.

Już od kilku lat Konkurs Konstrukcji Studenckich wydarzenie, które przyciąga młodych konstruktorów. Studenci mają okazję skonfrontować swoje pomysły z wymagającym światem biznesu i nawiązać znajomości, które mogą wpłynąć na dalszy rozwój ich projektów. Realizowalny przez Niezależne Zrzeszenie Studentów projekt spełnia rolę integracji środowiska akademickiego i biznesowego.

Konkurs KOKOS

Szczegółowe informacje na temat Konkursu Konstrukcji Studenckich znajdziecie na stronie internetowej: https://kokos.nzs.org.pl/oraz social mediach: fanpage KOKOS na Facebooku oraz  kokos.nzs na Instagramie.

Wesprzyj zrzutkę Nauka. To Lubię

 

Zobacz również
Szukamy łowców meteorytów

Szukamy łowców meteorytów

19.04.2024 6 min czytania

Podcasty NTL